מרכז הידע

כל הזכויות שמורות

 © 2020 שרי נוסינוביץ-רץ

שרי נוסינוביץ-רץ – משרד עורך דין 

חייגו אלינו: 074-7872022

בן גוריון 49, פתח תקווה

כתובת למשלוח דברי דואר :
ת"ד :8063,כפר גנים מיקוד 4918001

דוא”ל: office@snr.co.il 

  • Facebook
  • Twitter
  • עו"ד שרי נוסינוביץ-רץ

הזדמנויות לרכישת נדל"ן במחיר מוזל

כידוע, מחירי הנדל"ן רק עולים ועולים וחלום הדירה הולך ומתרחק. בשוק קיימות עדיין מספר אלטרנטיבות אשר במסגרתן ניתן לרכוש דירה במחיר זול מ"מחירי השוק".

רכישת דירה במחיר מוזל במסגרת פרויקט "מחיר למשתכן" - כל מי שאינו עומד בתנאי הרישום לפרויקט הדגל של משרד האוצר, או שלא נרשם במועד להגרלות של יחידות הדיור, יכול ליהנות ממחירים מוזלים של דירות באותם הפרויקטים בדיעבד. צעירים בין הגילאים 26-35, רשאים לרכוש דירות מוזלות אשר שווקו בפרויקט מחיר למשתכן, ושלבסוף לא נמכרו. קיימים מספר פרויקטים בד"כ באזורי הפריפריה אך גם בערים גדולות כמו חיפה ובאר שבע, בהן נותרו דירות אשר לא נמכרו במסגרת הפרויקט. רכישת דירות אלו במחיר מוזל נעשית ישירות מול היזם, ומאפשרת הזדמנות לרווקים שטרם מלאו להם 35 ואין להם דירה, ליהנות מההטבה שמציעה המדינה, ללא תנאים נוספים ומבלי להשתתף בהגרלה.


רכישת דירה "על הנייר" מקבלן - בשלבים מוקדמים, כאשר פרויקט משווק לפני שהחלה בניה ולעיתים עוד לפני שניתן היתר בניה לפרויקט, ניתן למצוא דירות המשווקות במחירים נמוכים ממחירי דירות חדשות, ובוודאי במחירים נמוכים מאלו בהם נמכרות דירות "יד שניה". רכישה שכזו מחייבת המתנה של תקופה בת 2-3 שנים עד למסירה של הדירה. היתרון שבהמתנה הוא שניתן לפרוס את התשלומים עבור הדירה לאורך התקופה הארוכה והתשלום יעשה לפי קצב התקדמות הבנייה. החיסרון, התשלום לקבלן הינו צמוד למדד תשומות הבניה, כך שהמחיר עליו הוסכם במועד החתימה על חוזה הרכישה צפוי להתייקר במהלך התקופה. ברכישה בשלבים כה מוקדמים חשוב מאוד להיוועץ עם עו"ד על מנת שיוודא עבורכם את הסטאטוס המשפטי והמצב הרישומי של הנכס.

רכישת דירה בפרוייקט בו מתוכננת להתבצע תכנית תמ"א 38 - תכנית תמ"א 38 הינה תכנית שתכליתה לחזק מבנים ישנים מפני תרחיש של רעידות אדמה, בדרך של שיפוץ הבניין הקיים וחיזוקו או בדרך של הריסת הבניין הישן ובנית בניין חדש תחתיו. כיום עתידה של תכנית התמ"א ביחס לפרויקטים חדשים לוט בערפל, אך הרבה בניינים נמצאים בשלבים סופיים לאישור התכנית (לגביהם לא חלה "הקפאה"), כך שרכישת דירה ישנה בפרויקט שכזה עשויה להניב חיסכון כספי משמעותי. רכישה של דירה ישנה בבניין לגביו אושרה תכנית תמ"א, תאפשר למעשה רכישת דירה ישנה המיועדת לשיפוץ או להריסה ובניה מחדש, במחיר שגם אם הוא "משכלל" את הפוטנציאל העתידי של הדירה, הוא לרוב נמוך ממחיר של דירה חדשה מה-"ניילונים". רכישה שכזו מחייבת לבצע בדיקה מקדימה מול רשויות התכנון בעירייה, כי אכן תכנית התמ"א הינה במצב מתקדם לקראת אישור.