מרכז הידע

כל הזכויות שמורות

 © 2020 שרי נוסינוביץ-רץ

שרי נוסינוביץ-רץ – משרד עורך דין 

חייגו אלינו: 074-7872022

בן גוריון 49, פתח תקווה

כתובת למשלוח דברי דואר :
ת"ד :8063,כפר גנים מיקוד 4918001

דוא”ל: office@snr.co.il 

  • Facebook
  • Twitter
  • עו"ד שרי נוסינוביץ-רץ

מה מונע ממך מלחתום על ייפוי כוח מתמשך?

תחשבו על חייכם כעל "מפעל", אותו אתם מנהלים. בעתיד, כאשר לא תהיו כשירים עוד בריאותית להמשיך ולנהל את המפעל בעצמכם, האם תשאירו את המפעל מיותם, ללא "מנהל"? האם חשוב לכם כבר עכשיו, למנות מנהלים חלופיים במקומכם, אשר ימשיכו להגשים את רצונכם, לתחזק ולנהל את מפעל חייכם? ברשומה זו אנסה לפוגג מעט מהחששות שמלווים אנשים, לרוב ללא כל הצדקה, מלערוך ייפויי כוח מתמשך, ולמנות מנהלים למפעל החיים שבנו בעמל ידיהם.

המטרה המרכזית של עריכת ייפוי כוח מתמשך, היא לאפשר לאדם להמשיך ולהתנהל בחייו באופן רציף, טבעי, ולפי רצונו, במידת האפשר, גם לאחר שבריאותית הוא כבר אינו מסוגל לעשות זאת באופן עצמאי. למרות שמדובר בתכלית חיונית מאין כמוה, הרי שבמהלך עבודתי נתקלתי בנימוקים שונים אשר גרמו ללקוחותיי להסס לפני שערכו ייפוי כוח מתמשך. יודגש, לרוב המדובר בחששות אשר ניתן להפיג במסגרת הייפוי כוח המתמשך עצמו, באופן אשר יניח את הדעת וימנע ספקות או חששות עתידיים.

החשש כי מינוי של אחד מהילדים למיופה כוח, ייצור "אפליה" כלפי הילדים האחרים - אני ממליצה לעשות הבחנה בין מינוי מיופה כוח בעניינים אישיים/רפואיים לבין מינוי שעניינו התחום הרכושי/הכספי. כאשר ממנים מיופה כוח בעניינים אישיים/רפואיים, קיימת חשיבות גדולה למנוי של אדם עליו אתם סומכים שידאג לצרכים הבריאותיים והאישיים שלכם ב-"עיניים עצומות", על מנת שתהיו מטופלים לפחות בסטנדרט לו הייתם מורגלים כל חייכם הבריאים.

דווקא הנושא הרכושי/כספי, הוא שעשוי לגרום למי מהילדים שלא נבחר לשמש כמיופה כוח, לחוש כי הוא מופלה לרעה. ניתן להקל ואפילו למנוע תחושות אלו באמצעות "שקיפות".

ראשית, חשוב לזכור כי במסגרת ייפוי הכוח אתם אינכם מחלקים את רכושכם ליורשים (ייפוי הכוח אינו מהווה תחליף לצוואה), אתם מוגבלים מלהעביר נדל"ן, וכל החלטה על העברת כספים הינה מוגבלת הן מבחינת הסכומים אותם ניתן להעביר, והן מבחינת הפעולות אותן רשאי מיופה הכוח לעשות על דעת עצמו בלבד.

שנית, ניתן לקבוע כי בהחלטות משמעותיות, הכרוכות בהוצאות כספיות גדולות, יפעלו כל הילדים ביחד כמיופיי כוח, וכל החלטה שכזו תתקבל בהחלטה "פה אחד" של כל הילדים.

שלישית, ככל שבחרתם במסגרת ייפוי הכוח להעניק מתנות ו/או כספים מתוך רכושכם, כדאי להקפיד כי הכספים יחולקו באופן מאוזן ושאינו מקפח, זאת על מנת למנ